TURČIANSKI RACI | PLAVECKÝ KLUB MASTERS
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X




REKLAMNÍ PARTNERI

VL MEDIA SUNNY MARTIN VONS GYM



WEBOVÉ STRÁNKY

MASTERS SWIMMING POLSKI ZWIĄZEK PŁYWACKI PSK ŽILINA PLAVECKÝ VETERÁNSKY KLUB BRATISLAVA




GENERÁLNY PARTNER

ARENA-PRAHA



HLAVNÝ PARTNER

Caffe del Caravaggio



PARTNERI

VL MEDIA Autona Mišiak Model Šport



ŠPORTOVÍ PARTNERI

VŠK UK ŠKP Košice ROYAL swimming club SWIMMPOWER PRAGUE AQUATICS NITRA PPK DUKLA



Zrod

Zrodila sa nová myšlienka, založiť na Slovensku v Turci širokospektrálnu komunitu plávania Masters, pod názvom Turčianski vlci. Nuž a od nápadu k samotnej realizácii je to už len „pár drobných krôčikov“. Iste, záleží na jednotlivcoch v komunite, ich súdržnosti, profesionalite, odbornosti, kreativite a odhodlaní ísť za vytýčeným cieľom … potom je to dané a „tak jasné a jednoduché“. Registrácia občianskeho združenia bola ukončená 30.4.2015 a tak 1. máj bude tkz. „narodeninovým dňom“ novej komunity plávania Masters.

 

 

NÁZOV  KOMUNITY PLÁVANIA MASTERS – TURČIANSKI VLCI (ďalej len KPMTV) a HLAVA VLKA symbolicky znázorňujú historickú, ale aj súčasnú  prepojenosť s regiónom Turiec v spojitosti s erbom Turčianskej stolice a zároveň zosobňujú súdržnosť, dravosť a vernosť.

 

ERB TURČIANSKEJ STOLICE - v dávnych časoch Turčianska stolica nemala nijaké erby, ani pečať, ktorú by na verejné účely používala. Ak sa stalo, že sa malo niečo potvrdiť s úradnou hodnovernosťou, vykonali takýto akt podžupan a slúžni svojimi vlastnými pečaťami. Tento spôsob pretrval do čias Ferdinandových. Čoskoro sa presadili pečate úradov, trvajúce až do roku 1639. Vtedy bol prijatý erb, ktorý sa začal vtláčať na zelený vosk a ktorý sa používal do roku 1707. V roku 1709 ho Jozef I. obohatil o nové doplnky. V erbe chceme upriamiť pozornosť hlavne na dvoch verne zobrazených vlkov vyrastajúcich zo zlatej koruny, kde vzpriamene stoja medzi mesiacom a hviezdou. Obidvaja  vlci pazúrmi predných nôh zvierajú zelenajúce sa vetvičky troch ruží. To je erb rodiny Révayovcov. Bol to významný uhorský šľachtický rod. Po bitke pri Moháči v roku 1526 sa usadili v Turčianskej župe, kde postupne získali rozsiahle majetky, ako aj titul dedičného župana.

 

 

REGIÓN TURIEC - územie Turca sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska v Turčianskej kotline, ktorá je výrazne uzavretá hrebeňmi Malej a Veľkej Fatry, Kremnickými vrchmi a pohorím Žiar. Os kotliny tvorí rieka Turiec. Turčiansky región zahŕňa dva okresy Martin – Dolný Turiec a Turčianske Teplice – Horný Turiec. Kultúrnym dedičstvom kraja pod oboma Fatrami sú rázovité obce s ľudovými domami, honosnými vidieckymi kúriami  a  kaštieľmi rozmanitých architektonických slohov. Nikde na Slovensku nie je väzba s národnou a  kultúrnou históriou taká výrazná ako v centre Turca – meste Martin, kde dodnes pôsobia mnohé kultúrne inštitúcie s celoslovenskou pôsobnosťou. Prírodné liečivé kúpele Turčianske Teplice ponúkajú komplexnú kúpeľnú liečbu, pričom Turiec je známy početnými prameňmi minerálnych vôd, napr. Kláštorná, Fatra,  či Budiš. Dodnes v chránených lokalitách Národných parkoch Veľkej a Malej  Fatry žijú voľne vlci, konkrétne druh – vlk dravý (Canis lupulus) a zároveň ich pripomínajú aj rôzne prírodné pamiatky, ako „Vlčia skala“, či legendy a báje v Turčianskych povestiach.

 

KLUBOVÉ FARBY KPMTV sú bledomodrá, azúrová a čierna. KLUBOVÉ DOPLNKY (tričká s krátkym a dlhým rukávom, plavecké čapice, klubové nášivky, reklamné a propagačné predmety) nesú KLUBOVÝ SLOGAN: * VENI * VIDI * VICI * PRIŠIEL SOM, VIDEL SOM, ZVÍŤAZIL SOM. Bol to údajný výrok – správa z bojiska od Júliusa Cézara, významného rímskeho vojvodcu a politika po bitke pri Zele (v roku 47 pred Kr.), kde rýchlo a definitívne porazil pontského kráľa Farnakesa II..

 

ŠTYRI ROZKVITNUTÉ HLÁVKY KVETU ŠAFRAN-u symbolicky znázorňujú činnosť klubu a jeho spätosť s regiónom Turiec, jedinečnosť, vzácnosť a originalitu.

 

ŠAFRAN - symbol lásky a luxusu. Je to vzácna a liečivá rastlina, ozdobená bledofialovým voňavým kvetom s tromi nitkovitými oranžovo – červenými bliznami. V Turčianskych osadách, predovšetkým v Kláštore pod Znievom, Slovanoch a Valči sa už začiatkom 17 stor. venovali jeho pestovaniu a podomovým predajom. Známi boli ako olejkári a šafraníci. Sušené blizny tejto rastliny sa používali ako pochutina a konzervačný prostriedok do mäsových pokrmov. Šafran je najdrahšie korenie na svete. Na získanie jedného kilogramu korenia je potrebných viac ako stotisíc kvetov. Blizny sa oberajú ručne. Skutočnosť, že neexistuje nijaký stroj, čo by uľahčil zber a spracovanie šafranu, robí pestovanie rastliny veľmi nákladným. Je zároveň jednou z najstarších korenín, jeho kolískou bol údajne Kašmír, odkiaľ sa rozšíril do celého Orientu, Stredomoria a Číny. Stačí len malé množstvo šafranu a jedlo získa nezameniteľnú chuť, nádhernú vôňu a zaujímavú farbu. V spojitosti s vodou spomeňme napríklad, že v starom Ríme sa šafranová voda rozstrekovala v amfiteátroch, divadlách a kúpeľoch a že egyptská kráľovná Kleopatra sa zase rada kúpala vo voňavej šafranovej vode, veriac v jej afrodiziakálne účinky.

MEDIÁLNI PARTNERI
TELEVÍZIA TURIEC TELEVÍZIA SEVERKA MY - TURČIANSKE NOVINY TURIEC ONLINE RÁDIO REBECA TURČIANSKY TELEGRAF VRÚTOČAN